PMC / ACS

 

Oba názvy se používají pro revoluční hmotu, která vám umožní tvořit stříbrné šperky přímo doma. Jedná se o Precious Metal Clay (PMC) a Art Clay Silver (ACS).A co si pod těmito názvy představit? Jde o hmotu, kterou vyvinula japonská firma Mitsubishi Materials Corporation počátkem 90 let. Právě tato firma přišla s verzí PMC (dnes již existuje několik druhů PMC s různými vlastnostmi). Jako ACS ji začala vyrábět firma  AIDA Chemical Industries. Jejím hlavním tvůrcem je A. Morikawa, který objevil jak z odpadních částeček stříbra vytvořit opět něco užitečného. Hmota je složena z vody, organických částeček a jemného stříbrného prášku. Po vypálení hotového výrobku vznikne 99,9% stříbro. Hmota se prodává v různých konzistencích a to především jako hlína nebo pasta. Hlína se dá použít k běžnému modelování zatímco pastu lze nanášet na různé objekty štětečkem nebo slouží k dotváření detailů na hlíně.

 

A jak tedy začít tvořit? No prvním krokem je nákup. Pokud žijete ve větším městě opět není problém zajít do nějakého specializovaného obchodu a hmotu pořídit, pokud ovšem bydlíte mimo takovéto specializované obchody máte možnost využít moderní technologie, tedy internetové obchody, a tam hmotu zakoupit (mrkněte kdyžtak na odkazy, určitě jich tam pár najdete kde je i odkaz na obchod s hmotou). Není to sice nejlevnější záležitost na druhou stranu je výrobek skutečným stříbrným šperkem.

 

A když už máte hmotu doma? No samotná tvorba je poměrně jednoduchá a zvládne ji i dítě. Pro inspiraci můžete navštívit nějaké kurzy či webové stránky ( např. různých videí je po internetu spousta). No a nebo se nechte unášet vlastní fantazii a vytvořte svůj vlastní originální šperk.

 

A co tedy ještě zbývá? No pak přijde na řadu vypalování. To je potřeba při teplotě asi 650oC a to nejlépe nad plynovým kahanem, píckou nebo dá se i nad plynovým sporákem. Pro podrobnosti se raději mrkněte na obal od Vaší hmoty, jistě tam najdete podrobnější popis. Ještě je důležité si uvědomit, že hotový výrobek je přibližně o 8-10% menší a je pro s tím např. u prstýnků, potřeba počítat. Po vychladnutí se pak tenkým ocelovým kartáčkem odstraní povrch čímž se výrobek vyleští a nám už zůstane jenom stříbro. Pak můžeme kov i nadále opracovávat.

 

No na závěr snad jen zmínit že možností tato hmota přináší vskutku mnoho. Můžete tvořit přívěšky, naušnice, prstýnky nebo i vlastní stříbrné korálky. Na trhu v Japonsku jsou i hmoty nejen se stříbrem ale i s platinou či zlatem. U nás zatím ještě k sehnání nejsou, ale je jistě jen otázka čas než doputují i k nám. Jinak jako obyvkle...piště dotazy, komentáře..cokoliv Vás napadne:))

 

 

Informace a inspirace :

www.artclaysociety.com

www.pmcguild.com

www.art-clay.com

www.artclay.co.jp

Rady Ptáka Loskutáka

 

Kde nakoupit :

www.rooya.cz