Korálky

 

Korálků exisuje nepřeberné množství, od těch skleněných, přes plastové, kovové, dřevěné až po křišťálové. Každý korálek se hodí na něco jiného, každý působí jiným efektem. Já ososbně pracuji nejradši s ohňovakami a křišťálovými korálky. Na této stránce nabízím stručný přehled těch nejpoužívanějších druhů i s anglickými názvy pro případ, že byste se rozhodli využít i zahraničních obchodů kde je výběr o něco širší. Tak snad se tu dozvíte i něco nového co vám může přinést inspiraci pro budoucí tvorbu. A pokud sami tvořit nechcete (nebo nevíte jak na to nebo nemáte prostě tolik času), ale přesto vás nějaký druh korálků zaujal a rádi byste z nich nějaký ten šperk měli, kontaktujte mě na e-mailové adrese.

 

Rokajl

(Rocailles, Seed Beads)

Tak tyto korálky jsou rozhodně nejznámnější. Už jen těchto samotných korálků je nekonečně mnoho. Vyrábí se v sytých barvách, transparentních či s nějakou povrchovou úpravou (např. s kovovým nebo duhovým efektem). Bývají v různých velikostech a tvarech.Vyrábějí se ze strojově ze skla. Pro tyto korálky dokonce existují zvláštní jednotky, které udávají kolik korálků se vejde do jedné korálkové jednotky. Ale pro běžný nákup není potřeba znát tyto míry. Nejkvalitnější rokajl se vyrábí v Japonsku a České Republice (tedy u nás J).Méně kvalitní pak v Číně, Taiwanu a Indii. Korálky z těchto zemí sice vyjdou levněji, ale často bývají nepravidelně tvarované, špatně dírkované nebo barevně nestálé. Proto se rozhodně vyplatí investovat do těch lepších, zvláště když tím ještě podpoříte domácí výrobu.Co se týče anglického názvu Seed Beads je souhrný název pro všechny malé druhy korálků, v češtině označovaných jako perličky. V zahraničních obchodech pod tímto názvem najdete nejčastěji právě rokajl.

 

Čípky

(Bugles, Seed Beads)

Další z druhů perliček. Čípky se vyrábí sekáním skleněných trubiček. Tato metoda vznikla v 15.století v Benátkách a rozvíjí se dnes u nás. Dříve se používaly hlavně k na různé dámské šaty. Stejně jako rokajl se vyrábí v mnoha barevách, s různými povrchovými úpravami. V angličtině se pro ně používá název Bugles.

 

 

 

Ohňové perle, Ohňovky

(Fire polished beads)

Ohňovky mají u nás velkou tradici, v Jablonci nad Nisou se vyrábí víceméně už od 14.století. Vyrábí se broušením a tepelným leštěním mačkaných perlí. Stejně jako rokajl se prodávají v různých velikostech a odstínech, barvách či zpracováních. Jsou vyjímečné především svým leskem, kterého se dosáhne právě technologii zpracování v ohni. Nejpoužívanější velikost je asi 4mm, ale dají se sehant ve velkém velikosním rozsahu.

 

 

  

Strojně broušené perle, Cínovky

(Machine cut beads, Tin cut beads)

Nejčastěji je najdete pod názvem Cínové perle nebo Cínovky. Jsou přechodem mezi kameny a perlemi. Mezi nejvyužívanější tvary patří tzv. sluníčka. Vyrábí se tak, že se nejprve zbrousí do požadovaného tvaru a následně se leští pomocí směsi z prášku SnO2 (odtud název cínovky) a vody, který vytvoří po přeleštění brilantní lesk. Tyto korálky jsou geometricky velmi přesné a vyrábí se na technologicky složitých strojích. Jsou velmi odolné a proto jsou oblíbeným druhem jak k výrobě bižuterie, tak i ke zdobení oděvů či doplňků. Opět existují v množství barev, tvarů a povrchových úprav. Anglicky se sluníčka nazývají bicone.

 

Voskované perle

(Imitation pearls, Glass-Based pearls)

Jsou unikátní především svou povrchovou úpravou. Jedná se především o snahu vytvořit imitaci pravých perel. Dříve se pro jejich výrobu používal včelí vosk, odtud název voskové nebo voskované perle. V dnešní době jsou tvořeny chemickou sloučeninou. Jejich povrchové úpravy se dosahuje smáčením v barevné emulzi a nakonec v ochraném krycím laku. Používají se k tomu nejčastěji mačkané alabastrové perle nebo vinuté perle, které jsou kvalitnější, vypadají více jako pravé perle, ale jsou také dražší.

 

 

Chevron korálky

(Chevron beads)

Tyto korálky pochází z Benátek z ostrova Murano, který je známý pro svou dlouho letou tradici výroby skla. Existují různé verze podle vrstev skla. Původní verze měla vrstev 7, dnešní které se vyrábí především v Číně a Indii mají vrstev 4-6. Vzor se dříve nazýval rosette (tedy průřez květiny).

 

 

   

Křišťálové perle

(Crystal beads)

Patří mezi nejkrásnější druh korálků. Jsou oblíbené pro svůj třpyt, odolnost, brilanci a tvrdost. Broušené křišťálové perle poznát od ostatních na první pohled. Mají vysokou přesnost výbrusu malých plošek a dokonalé finální leštění. Mnohdy se z nich vyrábí i luxusní bižuterie. Můžete sehnat nejen korálky, ale i různé přívěšky např. ve tvaru srdíček nebo motýlků. Dokonalost těchto korálků se sice mnohdy odráží i na jejich ceně, ale je to investice, která se rozhodně vyplatí. Nejznámnějším světovým výrobcem je firma Swarovski, u nás je to pak Preciosa.

 

Cloisonné

(Cloisonne)

Tento název zahrnuje nejen korálky, ale i předměty zdobené emailovou malbou. Jedná se o buňkovou emailovou malbu, která povrch člení to vyplněných částí. Vzor je tvořen mosaznými drátky a vzniklé plochy se pak právě vyplňují emailem. Poté se celý předmět vypálí a proces se několikrát opakuje. Nakonec se drátky pozlacují. Tato technika je z Asie, dnes se využívá hlavně v Číně. Korálky vytvořené touto metodou jsou vždy unikátní stejně jako šperky z nich vyrobené.  

 

 

Kočičí oči

(Cat eye beads)

Název těchto korálků je jasný, způsob jakým odrážejí světlo připomíná právě kočičí oko. Mohou být ze skla nebo i drahých kamenů. Skleněné mají opálový efekt. Používají se třeba na výrobu tzv. Buddhových náramků (náramek o 21 korálcích určen k meditaci).